Мнозина са погребали българската музика в съзнанията си, определили са я за назадничава, хитовете от едно време са обявени за отживелица, а пазарът ни- за твърде малък, за да успее да се конкурира със световния. Но така ли е наистина? В тази статия ще разгледаме случващото се в музикалния бранш в България, за да можем накрая да определим дали твърденията са основателни и родната музика замира, или напротив – тя е скрита перла в короната на българската култура?
За да открием отговора на въпроса, първо би следвало да се вгледаме в ключовите музикални събития у нас през изминалата година, за да установим накъде върви музикалният живот у нас.
Естествено, редно е да започнем с твореца, организирал неоспоримо най-голямото българско музикално събитие за 2023г. – Графа, със своя концерт на стадион “Васил Левски”. Няма човек, който да остане безразличен, когато чуе някой от хитовете му. “Дим да ме няма” е класика и ни връща в детството при всяко слушане, а “Заедно”, която изпълнява със своите колеги- Орлин Павлов и Любо Киров, е емблематична за неговата кариера, вдига на крака публиката и зарежда с енергия слушателите. Колаборациите на Графа не спират до тук, “Крадена любов” и “Чуваш ли ме” в дует с Мария Илиева са едни от най-чаканите песни на концерт. Разочарованието на публиката след събитието на стадион “Васил Левски”, че “Чуваш ли ме” не беше изпълнена, не остана неотразено, но пък сетлистът беше преизпълнен с други любими и доказали се във времето песни. Публиката напусна стадиона удовлетворена, а в крайна сметка не е ли това мерилото за един артист и неговия талант?
Група “Молец” се превърна във феномен. За изключително кратко време успя да раздели обществото на две: едните – страстни фенове, знаещи всички песни наизуст, а другите, изразяващи явно своята ненавист към двамата изпълнители. Къде се крие истината? Ако гледаме успехите им, те определено имат не един и два зад гърба си. На годишните музикални награди на БГ радио, най-престижните за българска музика, те спечелиха в няколко от категориите, а именно слушателите са тези, които определят кой ще се прибере със статуетките. Друг успех през изминалата година беше тяхното турне “Албум”, което премина през някои от най-големите български градове. То се състоеше от две части, в първата те изпълняваха свои вече издадени и любими на слушателите песни, а във втората- напълно нови песни от дебютния им албум. Втората част беше също толкова добре посрещната с аплодисменти, както и първата. А колкото до повечето хора в социалните мрежи, които шегаджийски ги наричат “Калинка”, “Щурец” и сходни, първоначално започнало като хейт, сега се е превърнало в обикновена шега, в която хората се включват, за да се чувстват като част от българската интернет общност.
Още един от изпълнителите, които тази година имаше турне е Миро. Любимец на малки и големи, билетите за неговите концерти се разпродадоха толкова бързо, че той обяви нов финален концерт за своето турне тази година в Арена Армеец. Определено се изисква смелост за такава постъпка, но публиката не е спряла да доказва, че го обича и подкрепя. Още повече, че тази година беше направен ремикс на една от неговите най-хитови песни- “Губя контрол, когато”, и на младото поколение бе припомнено за творчеството на този артист.
Друг феномен, който наблюдаваме от известно време, е появяването на много и различни тийнейджърски групи. Повечето започват с кавъри на известни песни, но доста от тях в последствие се сдобиват и със собствена дискография. Творят в различни стилове, събират се по гаражи, студия и почасово наемани зали, но това, което ги обединява, е желанието са свирят и създават музика. На участия се представят по няколко групи и свирят пред публика, състояща се от приятели, познати или хора, които просто се радват на музиката и вдъхновението на младежта. Дори бихме могли да кажем, че вече се е заформила една нова общност на базата на точно тези концерти. Такива банди съживяват вече поостарялата “ъндърграунг култура”, вдъхват повторен живот на някои от емблематичните, но забравени класики, изостанали от предишните поколения. А като си припомним колко от нашите любими групи (както български, така и световни), са тръгнали по професионалния си път точно по този начин – Кой знае? Може би, някъде там се крият наследниците на рок бандите Тангра, БТР, Сигнал, Щурците или пък на емблематичните пънкари от Контрол, Ревю и Хиподил. Едно е сигурно, иконите на българската музика могат да бъдат спокойни, че имат своите достойни заместници. А ние можем да заключим, че родните младежки банди не само не замират, а дори разцъфтяват.
За да може да бъде достигнат максимално обективен отговор на въпроса “Има ли бъдеще българската музика?”, ВестНЕГ проведе анкета сред учениците на Немската. Като най-любими изпълнители с най-много гласове бяха отличени – БТР, Тангра и Молец. Две от гореспоменатите групи са вече дълги години доказали се в бранша, но влизането на група “Молец” в топ 3, едни сравнително нови изпълнители, е показателно за това, че в България продължава да се създава музика, която грабва слушателите, и те успяват да изпреварят в класацията ни доказали се певци като Графа, Любо Киров, Дара, Лили Иванова и други. Според данните около 80% от възпитаниците на гимназията ни слушат българска музика, а процентът на тези, които смятат, че тя има бъдеще, отново е същият. Тоест бихме могли да заключим, че единствените, които смятат, че бъдеще няма, са тези, които не я слушат активно. И все пак благодарение на факта, че около 4/5 от запитаните вярват в просъществуването и развитието на българската музика, смело можем да заявим: Не! Българската съвременна музика не е просто една голяма шега, тя е съхранила своя чар и продължава да носи щастие и наслада на хора от всякакви възрасти.
В края на тази статия искаме да напомним, че всеки има право на избор и не трябва да пренебрегваме чуждото мнение или то да поражда спорове. Дали ще слушате естрада, народни песни, рок, пънк, попфолк или каквото и да е друго, най-важното е това, което изберете, да ви носи удоволствие. А ако желаете и вашето мнение да бъде чуто в следващо проучване, не забравяйте да последвате @vest_neg в инстаграм.
Автор: Лора Вълева, 12б
Редактор: Елица Анева, 11г
LEAVE A COMMENT