Какво е математическата лингвистика и защо си струва да се занимава човек с нея? Какви възможности имаме в училище и знаем ли за тях? В това интервю ще отговорим на тези въпроси. Вниманието ни е насочено към школата и нейните занятия, която се провеждат в училище, и успехите, които наш съученик е постигнал в сферата.
Както знаем лингвистиката е наука за езика, а математическата лингвистика се опитва да моделира, чрез математически методи, езикови явления в естествени езици. Според много лингвисти това название е силно погрешно, защото не е нито точно лингвистика, нито са нужни математически знания, за да бъде упражнявана.
С тази основа нека се запознаем малко повече с нея и доколко е развита в Немската с помощта на това интервю с Дамян Дочев от 10в клас:
Кога и как започна да се интересуваш от лингвистиката?
Моят интерес започна в 5-ти клас. Тогава бях в СМГ, където такива школи и извънкласни дейности са доста развити. В началото е трудно да започнеш, защото задачите изглеждат далечни и непонятни, но с времето човек свиква и става лесно и приятно. В момента нещата вече стават от само себе си.
Разбрахме, че ходиш на школа и тук. Можеш ли да ни дадеш повече информация за нея? Отворена ли е и за други ученици?
Да, ходя на школа при Любомир Златков в събота от 11 до 13. Той беше един от хората, които поведоха българския национален отбор към победа на международната олимпиада миналата година. Школата се провежда в някоя свободна стая от Немската и е отворена за всеки, който има желание или е любопитен. Важно е да се спомене, че никой не е длъжен да идва всяка седмица, защото веднъж запознаеш ли се със задачите, можеш да решаваш свободно. Имаме Google Drive, пълен със задачи, до който има достъп всеки, идвал на школата. На тези упражнения човек може да гледа по същия начин като на кръстословици, судоку и т.н. Можеш да седнеш, когато решиш, и вместо да гледаш в социалните мрежи, да порешаваш малко логически задачи. Просто занимание за мозъка.
Помага ли ти с немския и други езици, които учиш? А с математиката?
Попринцип не, защото е по-скоро самодостатъчно, но всякакво подобно развитие и упражняване на способностите помага в някакъв аспект – обогатява разбирането за логика и логическото мислене.
А трябва ли да си добър по математика, за да се занимаваш успешно?
Задачите по лингвистика са напълно самодостатъчни, тоест не са нужни никакви други знания, освен евентуално лист хартия за бележки – понякога и това не е нужно.
На какви състезания си ходил? Какви успехи си постигнал и какви цели имаш?
Ходил съм няколко пъти на коледния турнир, майския турнир и олимпиадата. Миналата година стигнах до националния кръг. Националното състезание е по-другата седмица, а след това са и другите два кръга на олимпиадата. Надявам се все повече да напредвам, като международния кръг винаги е най-голямата цел за занимаващите се.
Защо смяташ, че е нещо, което си струва отделеното време?
Това е мозъчна дейност. Лингвистиката е доста интересен начин да упражняваме този наш орган. Същевременно човек учи факти за езици, които преди това може въобще да не е чувал.
Какви съвети би дал на начинаещите?
Най-вече – не се отказвайте и продължавайте напред. Разбира се, в началото няма да е много лесно, но с повече практика ще се справяте все по-бързо и добре. Един съвет за начинаещите е да използват цветни моливи, за да си отбелязват.
Благодарим ти за интервюто и късмет на бъдещи състезания!
Събрахме някои задачи с различна трудност, за да ви представим материала. Надяваме се да проявите интерес, а ако се чудите в коя стая е школата тази събота, пишете на Дамян на номер +359893520027 във Вайбър.
Автор: Елица Анева, 11г
Редактор: Лора Вълева, 12б
LEAVE A COMMENT