Макар да преподава отскоро в 91.НЕГ, господин Дренчев бързо се превърна в един от любимите учители на гимназистите. Дали защото той самият е възпитаник на Немската и ни разбира, или просто защото е млад, ентусиазиран и подкрепящ инициативите в гимназията, няма значение, важното е, че мотивира учениците и успява ефективно да им преподаде материала, а и отвъд. За да се запознаем по-отблизо с неговата личност, решихме да му зададем няколко въпроса.
Разкажете ни повече за опита си като учител и какво Ви доведе в Немската? От колко време преподавате?
Преподавам от 2019-та. Опитът ми като учител е още от малък, тъй като майка ми също работи това и ме водеше в хранилището на нейното училище. Преди преподавах с нея по математика. В Немската започнах през 2020-та – по случайност ми се обади класната ми и ми предложи да преподавам Информационни технологии. Реших да пробвам и ми хареса много. Ако не беше Немската, най-вероятно нямаше да се съглася, защото наистина я нося в сърцето си. Тогава реших да стана преподавател, защото децата имат огромен потенциал. Когато аз бях ученик, ми липсваше някой, който да ме мотивира, да ме бута, да ми казва неща от живота, да ми даде съвет и насока, без да взима решението вместо мен. Опитът ми не е особено голям, но много се радвам, че това бе първото ми училище.
Разбрахме, че имате опит и като ученик на Немската.
От 2014 до 2018 учех в Немската и сегашните ми колеги ми бяха преподаватели. Гимназията дава много – контакти, дисциплина и свободно мислене, което е изключително важно за всички хора. Дава поле за изява навсякъде. Когато човек, който в 7-ми клас не е ориентиран какво иска да учи, се озове тук, много възможности за развитие се отварят. Това е едно прекрасно училище с прекрасна среда. Учителите сме просто пълнеж тук, а вие сте това, което прави гимназията. А в 11 и 12 клас преподавателите влизат в положение и разбират, че вече имаш цел, която може и да не е свързана с техния предмет.
Преподавате ИТ и математика. Винаги ли сте имали интерес към тези предмети? А имате ли предпочитания между двата?
Нямах интерес, особено към математиката. Имах потенциал, но реално започнах да се интересувам в университета. Не успях да доразвия този потенциал, защото остана незабелязан, когато бях малък. Информатиката и програмирането ми харесваха повече още от 8 клас. Специализирах Уеб разработка и разработка на уеб системи. В 12 клас даже работих в тази сфера, но не ми хареса. Видях, че 8 часа на компютър не е за мен. Тъй като информатиката в България е 70% математика, учейки, я развих много и сега ми е по-интересна за преподаване. В училище можем да ви покажем много по-забавни неща, отколкото по ИТ, където се налага да спазваме програма.
Какво смятате за новия профил, на който преподавате Информационни технологии?
Учениците са просто прекрасни. Случих на изключително интелигентни, знаещи и можещи хора. Единственият проблем е, че профилът е нов и за мен, и за тях. Трудно ни е, а ако някой от тях реши да отиде на ДЗИ, аз поемам отговорност.
Според мен в 11 клас материалът не е толкова интересен, колкото в 12-ти. Сега се занимаваме с бази данни на Microsoft, което според мен голямо приложение по-нататък няма, но догодина ще учим HTML и CSS.
Смятате ли, че е нужен талант, за да се справяме с тези предмети? Какво да правим, ако го нямаме?
Не. Както се казва, от хората с талант, които не влагат усилие, и тези без, които се стараят, работещите винаги ще са по-напред. И аз никога не съм имал талант в нещо. Дал съм 100 процента от себе си и винаги всичко се е случвало трудно за мен. От взимането на ДСД в 12 клас, през приемането в университет и завършването… всичко със зор. Сядам упорито и си казвам, че ще го направя. 10% талант, 90% усърдна работа.
Краят на срока наближава. Какво ще ни посъветвате, за да се справим с напрежението и да изкараме добри оценки във Вашия час? А как ще ни посъветвате да започнем новия срок?
За края на срока пийте една студена вода – каквото сте направили, сте направили. Усмихвайте се и все някой ще се смили над вас. Работи се през цялата година и е хубаво отсега да свикнете. Трябва да се научите да учите редовно. А и оценките не са най-важното. Вторият срок започва, а всички казваме, че е по-важен за годината. Не оставяйте всичко за преди контролното и не се молете за поправки, когато не се справите. Много ученици с потенциал го похабяват така.
Какво бихте ни посъветвали за цялостното учене?
За математиката – решаване на повече задачи, и то такива от час. За ИТ до 10 клас – да гледат клипчетата ми за Excel в YouTube и да научат точките, които съм им дал. За 11 клас повече работа вкъщи, туториали в YouTube, практика и “разцъкване”. Рим не се е построил за един ден.
Намирате ли самочувствието или липсата на такова за ключово при разбирането на тези предмети?
Самочувствие ще имате до 12 клас, а след това ще ви смачкат. Аз бях така и в университета ме порязаха жестоко. Тогава се научих да не си вярвам много за нищо. Гледайте да нямате самочувствие, защото ще дойде някой в живота, който ще ви смачка, и ще ви отнеме много време да се възстановите.
Разбрахме, че сте изкупили коледните очила на базара и сте ги раздали на ученици. Каква беше мотивацията зад това?
Исках да дам нещо повече за благотворителността и затова реших да взема очила на хората от профил, за да им подаря нещо за Коледа. Те бяха крайно недостатъчни, разбира се, но си направихме по една снимка и се позабавлявахме. След това ги раздадох на 9 клас, защото си ги харесаха и искаха да ги пробват.
Имате ли цел като учител? Какво послание бихте искали да оставите на учениците си?
Искам да ви науча на повече неща за живота, защото това ще остане, а не формулата за лице на триъгълник. Искам да помогна на хората, които имат желание да се развиват повече и да израстват. Да могат да разчитат на моята помощ, било то съвет или услуга. Искам да имате човек, на когото можете да споделяте без да бъдете упрекнати, да ви науча на нещо смислено за живота. А като послание бих ви оставил да бъдем хора. Да бъдем мили и да се отнасяме с хората както искаме да се отнасят с нас.
Бил сте съ-лидер на момичетата, отишли на Международна олимпиада 2 години подред. Какво можете да ни разкажете за това?
През 2022 в Егер се проведе Международната олимпиада по математика за момичета. Гордея се изключително много, че стоим наравно с най-добрите в света. Спечелихме 4 медала, а отборно момичетата бяха втори в Европа и пети в света. Сравняваме се с огромни държави като Австралия, САЩ и Китай. След това 2023 отново бяхме пети в Европа и осми в света. Това са момичетата, които наистина ще променят България, ако останат тук. Изключително много се гордея с тях. Гледах отстрани и успях да видя тяхното огромно старание и успех. Беше спиращо дъха да видя българското знание наравно с Китай и другите огромни държави.
Благодарим на господин Дренчев за интервюто!
Автор: Елица Анева, 11г
Редактор: Лора Вълева, 12б
LEAVE A COMMENT